Niedziela na Starym Rynku z kaziukowymi palmami

Hotel w Poznaniu przypomina, iż „Kaziuk” to obchody ku czci św. Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów, patrona Polski i Litwy. Przygotowania do tegorocznych obchodów, które ruszą w piątek, trwały niemal rok. - „Kaziuka” stworzyli nasi rodzice, członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – mówi Ryszard Liminowicz, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, który zaprasza wszystkich poznaniaków do uczestnictwa w obchodach.
Hotel w Poznaniu informuje, iż tegoroczne uroczystości kaziukowe zapoczątkuje w piątek wernisaż wystawy „Obrazy z życia i podróży” (Pracownia Muzeum Ignacego Kraszewskiego godz. 17).  Wystawy zawsze łączą się z jakimś wydarzeniem poznańskim. W ten sposób pokazane są związki kultury kresowej z kulturą wielkopolską, ogólnopolską. W tym roku kolej na Ignacego Kraszewskiego, w jego 200. rocznicę rodzin. Wystawa nie będzie jednak biograficzna, będzie to raczej impresja fotograficzna o miejscach, o których wspominał pisarz w swoich książkach. Kraszewski był nie tylko pisarzem, ale również malarzem. Jego grafiki przedstawiające miejsca, które opisywał, są punktem odniesienia dla pokazywanych na wystawie zdjęć. Wystawa jest czynna w godz. od 11.30 do 16, potrwa do 4 marca.Na „Kiermaszu Kaziukowym” wystąpią m.in. zespoły Wilia i Wielkopolanie. Hotel w Poznaniu serdecznie zaprasza na Kiermasz, który  rozpocznie się w niedzielę 4 marca na Starym Rynku, będzie trwał w godz. od 11.30 do 16. Chętni mogą sobie kupić słynne kaziukowe obwarzanki, wyroby ludowe oraz palmy. Poznański „Kaziuk” jest bardzo podobny do wileńskich obchodów tego święta. Dzisiejsze palmy są inne niż te sprzed lat. Bardziej ozdobne. Dawne palmy wileńskie były długie, z kwiatuszków robione, z pióropuszkiem na końcu. Również w niedzielę o godz. 13 w kościele pw. Wszystkich Świętych rozpocznie się msza święta, którą odprawi ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. Na zakończenie obchodów odbędzie się koncert galowy Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.